Dziennik Polski

Poradnik Medyczny

Etapy rozwoju nowotworu

Nowotwory powstają w procesie kancerogenezy, która ma kilka etapów: inicjacji, promocji i progresji.


Inicjacja


Zachodzi zmiana w genach. Jedno z założeń dotyczących powstawania nowotworów opiera się na genetyce. Okazuje się, że skłonność do pojawienia się komórek rakowych w danym organizmie warunkowana jest zmianami w obrębie określonych genów (predyspozycje genetyczne). Naukowcy podtrzymują teorię o istnieniu mutacji genetycznych, które zwiększają ryzyko raka, podpierają się przy tym badaniami przeprowadzonymi wśród kobiet cierpiących na nowotwór piersi. Nie bez znaczenia jest też czynnik dziedziczności – osoby, w których rodzinach występują przypadki raka, muszą liczyć się z ryzykiem tej choroby, istnieje u nich znacznie większe prawdopodobieństwo zmian nowotworowych niż w przypadku osób, u których w środowisku rodzinnym nie rejestruje się tego typu schorzeń.


Promocja


Działają czynniki zewnętrzne, które umożliwiają danej komórce usamodzielnienie się. Są to kolejne mutacje w genach: komórka traci kontakt z otoczeniem, przestaje wymieniać substancje i informacje, nie hamuje się jej wzrost w kontaktach z innymi komórkami, traci kontakt z podłożem, zyskuje inny ładunek powierzchniowy, inna jest struktura błony komórkowej.


Progresja


Proliferacja. Komórki się intensywnie namnażają. Naciekają otoczenie. Mogą dawać przerzuty.
Szacuje się, że palenie tytoniu jest główną przyczyną ok. 20 proc. wszystkich zgonów na świecie z powodu choroby nowotworowej. U osób palących, w porównaniu z niepalącymi częściej występują:


- rak płuc: 12–20–krotnie
- rak jamy ustnej: 4–10–krotnie
- rak krtani: 5,5–9–krotnie
- rak przełyku: 3–4–krotnie
- rak pęcherza moczowego: 2–3–krotnie


Istnieje jednak wiele pokarmów mających działanie ochronne, antynowotworowe. Są to: produkty bogate w błonnik, witaminy A i C, zielona herbata, niektóre warzywa (kapusta, brukselka, kalarepa, kalafior).

Polskapresse sp. z.o.o informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie dziennikpolski24.pl podlegają ochronie. Dowiedz się więcej

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.